University Of Kashan,Circle Of Archaeology
انجمن علمی باستان شناسی دانشگاه کاشان
مدیران سایت
منوی کاربری

تبلیغات

آخرین ارسال های تالار گفتمان


هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
24 شهریور 1392 23:07 | نویسنده : زینب طهرانی

دست نذری که با نمادهایی مذهبی  تزیین شده، دست های مذهبی از این قبیل  مرتبط به فرقه ی خدای "سابازیوس" است.این فرقه از تریجیا یا تراکیه سرچشمه گرفته و بعد از آن در امپراتوری روم رایج شد. رومیان او را با "دیونیسوس" خدای شراب، مربوط می دانستند. محققان براین باورند که "دستان سابازیوس" در زیارتگاه ها قرار می گرفته و یا در دسته های مذهبی بر دیرک هایی بر دوش حمل می کردند.

اغلب آنها با تصاویری مانند یک مار، سنج، مخروط های کاج و قورباغه تزئین شده که تصور می شود مذهبی  بوده است.

Votive hand decorated with religious symbols Bronze hands of this kind are associated with the cult of the god Sabazius. His cult originated in Phrygia or Thrace and later became popular in the Roman Empire. The Romans associated him with Dionysus, the god of wine. Scholars believe that 'hands of Sabazius' were placed in shrines or carried on poles in religious processions.Often they are decorated with images such as a serpent, cymbal, pine cone and frog, which are assumed to be religious.

 لینک ثابت

موضوع : اساطیر / اساطیر ایران و جهان
11 آبان 1390 20:32 | نویسنده :

مطابق برخی مستندات و شواهد تاریخی، آب و آتش در نزد ایرانیان جایگاه والایی داشته است. هرودوت میگوید: «پارسها معتقدند كه آتش از جوهر الهی است.» یعقوبی نیز، در قرن سوم هجری، نوشته است: «ایرانیان معتقد به كیش زردشت بر این بودند كه روشنی، قدیم و ازلی است، و آن را زروان مینامند... ایرانیان آتش را بزرگ میداشتند.»ادامه مطلب ...

موضوع : اساطیر / اساطیر ایران و جهان
گل نيلوفر و نماد آن در دنياي باستان شرق نقش بارزي داشته است. از حجاري‌هاي تخت جمشيد تا كنده‌ كاري‌هاي طاق بستان ،ارتباط شگفت انگيزي با اين گل ديده مي‌شود.

نامگل نيلوفر در زبان سانسكريت پادما(padma) ،در زبان چيني لي‌ين‌هوا(lien-hua)، به زبان ژاپني رنگه (Range) و در انگليسي لوتوس (lotus) است.
نيلوفر در شرق باستان همان‌قدر اهميت دارد كه گل رز در غرب.
در سده هشتم پيش از ميلاد تصوير نيلوفر(احتمالا از مصر) به فينيقيه و از آنجا به سرزمين آشور و ايران انتقال يافت و در اين سرزمين‌ها گاهي جانشين درخت مقدس بوده است.
الهه‌هاي فنيقي به عنوان قدرت آفريننده خود، گل نيلوفر در دست دارند.
اين گياه در مصر باستان و در بسياري از بخش‌هاي آسيا مورد پرستش بود.
جنبه تقدس نيلوفر به محيط آبي آن برمي‌گردد. زيرا آب نماد باستاني اقيانوس كهني بود كه كيهان از آن آفريده شده است. نيلوفر كه بر روي سطح آب در حركت بود به مثابه زهدان آن به شمار مي‌رفتادامه مطلب ...

موضوع : اساطیر / اساطیر ایران و جهان
صفحات سایت :
1